Klokan na útěku

Hasiči ulovili v Paskově klokana Hopíka na útěku

Patnáct profesionálních a dobrovolných hasičů a dva policisté ČR se zapojili v pátek 15.6.2018 ráno v Paskově (okres Frýdek-Místek) do úspěšného odchytu zhruba metr vysokého klokana (klokan rudokrký Bennetův), který utekl majitelce ze špatně zavřené ohrady. Půlhodinové nahánění v areálu bývalého Dolu Paskov kolem místy zchátralého plotu zakončil jeden z profesionálních hasičů elegantní šipkou a klokan Hopík skončil nezraněn v jeho náručí.

Operační středisko hasičů bylo informováno o zmateném pobíhání či poskakování klokana v Paskově v pátek před sedmou hodinou ranní. Na parkoviště k bývalému Dolu Paskov postupně přijely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Frýdek-Místek a Ostrava-Přívoz, a jednotka dobrovolných hasičů z Paskova.

Jako první se do honičky s mrštným australským tvorem pustili hasiči z Frýdku-Místku a oba policisté. Až s příjezdem hasičských posil, také deky a plachty se jej podařilo zahnat do rohu areálu k plotu. Hopík se sice snažil nenápadně uniknout mezerou mezi plotem a rojnicí hasičů, ale velitel prvního vozu místeckých profesionálních hasičů (HZS MSK, směna B) byl rychlejší a mrštnější.

Komu Hopík patří?

Po chvíli pátrání bylo zjištěno, že Hopík patří majitelce z nedalekého Vratimova, která dostatečně nedovřela vrátka do ohrady – a klokánek byl na sladké svobodě. Protože paní po chvíli dojela k místu úspěšného zásahu, ale neměla žádnou „mobilní“ ohrádku či klec, hasiči opatrně svázali k sobě nohy jejího Hopíka, zabalili do sítě a v osobním automobilu majitelky jej jeden z hasičů převezl na klíně až do ztraceného domova.

Něco málo k Hopíkovi

Klokan Bennetův patří k menším poddruhům klokana rudokrkého. Je to středně velký, poměrně podsaditý klokan s hustou srstí, díky které snese i chladnější podnebí. Srst je šedá, na týlu červenohnědá. Přirozeným místem výskytu klokana Bennetova jsou křoviny a blahovičníkové lesy ostrova Tasmánie. V roce 1874 byl vysazen na Jižní ostrov Nového Zélandu, v roce 1940 zdivočel v Anglii. Díky své přizpůsobivosti a otužilosti jsou totiž klokaní jedinci, kteří uprchli ze zoologických zahrad či parků, schopni se rozmnožovat a založit vlastní populaci.