Zemřel čestný občan Ostravy, herec, režisér a publicista Luděk Eliáš
Ve věku 95 let zemřel 10. července čestný občan Ostravy, herec, režisér, divadelní ředitel a publicista Luděk Eliáš. Věnoval se otázce holocaustu, pořádal přednášky a besedy. Kvůli svému židovskému původy byl internován v terezínském ghettu a později přežil vyhlazovací tábory v Osvětimi, Birkenau a Sachsenhausenu i pochod smrti.
„Odešla významná osobnost ostravského kulturního života. Bylo mi ctí, že jsem se mohl s Luďkem Eliášem několikrát setkat. Velice jsem oceňoval, jak se dokázal s hlubokou lidskou moudrostí a celoživotním optimismem vypořádat se všemi útrapami, kterými si prošel, včetně pobytu v koncentračních táborech. Až prakticky do svých posledních dnů pořádal přednášky o holocaustu a rizicích totalit na školách a dalších institucích. Hovořil vždy poutavě, s nadhledem, nadčasově a bez osobní nenávisti za utrpěné křivdy. Moc si vážím toho, že jsem mu mohl z rozhodnutí zastupitelstva města v prosinci loňského roku předat naše nejvyšší ocenění, a to titul Čestný občan města Ostravy,“ řekl primátor Tomáš Macura.
Luděk Eliáš se narodil 29. června 1923 ve Slaném. V době německé okupace nemohl dokončit studia na gymnáziu a kvůli židovskému původu byl i s rodiči internován v terezínském ghettu, kde se poprvé dostal k divadlu. Následně přežil vyhlazovací tábory v Osvětimi, Birkenau a Sachsenhausenu i pochod smrti.
Po skončení války začal hereckou dráhu během vojenské služby v Armádním uměleckém souboru, poté získal angažmá v oblastních divadlech ve Slaném, Písku a Českých Budějovicích. V roce 1956 nastoupil jako herec do ostravského Divadla Petra Bezruče a v letech 1961 až 1966 působil také jako jeho ředitel. Několik her také režíroval. Zahrál si rovněž ve filmu. V ostravském studiu České televize pracoval v letech 1966 až 1970 jako moderátor, dramaturg a vedoucí umělecké redakce. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 vysílal několik dní z necenzurovaného improvizovaného studia v prostorách vysílače v Hošťálkovicích. V době normalizace byl z televize propuštěn, proto se vrátil k herecké práci.
Až do své smrti pořádal přednášky věnované holocaustu a o svém pobytu v ghettu, koncentračních táborech i o osudech Židů a příčinách jejich pronásledování besedoval se středoškoláky.
Získal cenu Jaroslava Šavrdy, rotariánské ocenění Paul Harris Fellow, v roce 2010 titul ostravský Senior roku a 13. prosince 2017 byl za svou celoživotní práci a významný přínos pro město Ostravu jmenován Čestným občanem Ostravy.