Nehody motocyklistů

Dvě nehody motocyklistů, jedna skončila tragicky

Jen přibližně půl hodina a čtyři kilometry od sebe dělily dvě vážné nehody motocyklistů. Obě se v sobotu 21. dubna odpoledne odehrály na Bruntálsku, a to na silnicích v obcích Janovice a Ondřejov, poblíž města Rýmařova. U havárií souběžně zasahovaly všechny rýmařovské posádky ZZS – dva týmy rychlé zdravotnické pomoci a lékařská rendez-vous. Spolu s nimi pomáhaly pacientům také dva vrtulníky – z Ostravy a Olomouce.

K první nehodě byli záchranáři voláni v půl páté odpoledne, a to do obce Janovice. Osmapadesátiletý muž utrpěl při nehodě a pádu stroje z mostu do potoka těžké poranění, a to v oblasti horních i dolních končetin. Byl ošetřován pozemními týmy ZZS a na pomoc vzlétl také ostravský vrtulník LZS.

V době letu posádky na místo události převzali operátoři záchranné služby informaci o další vážné nehodě motocyklisty u Rýmařova, tentokrát v nedaleké obci Ondřejov. Dispečeři proto operativně odklonili letící stroj k této druhé havárii a ze základy v Rýmařově vyslali na pomoc pozemní posádku RZP. O šetrný transport původního pacienta do nemocnice zároveň požádali letecké záchranáře z Olomouce.

Když týmy ZZS dorazily k motocyklistovi v Ondřejově, byl v bezvědomí a v kritickém stavu. Při jízdě se svým strojem narazil do budovy. Přivodil si mnohočetná poranění a jeho stav se rychle zhoršoval. Pacient, jehož totožnost posádky ZZS neznaly, byl za kontinuálního ošetřování naložen do vrtulníku a transportován do ostravské Fakultní nemocnice. Během letu však u něj došlo k selhání krevního oběhu a posádka musela zahájit resuscitaci. Ta nebyla přes veškerá snažení lékařů úspěšná a zasahující lékař musel po tři čtvrtě hodinovém úsilí konstatovat smrt pacienta.