Jatka se dočkají přestavby

Jatka se konečně dočkají přestavby

Přestavba ostravských jatek bude vedena polským architektem Robertem Konieczným a jeho studiem KWK Promes. Smlouva již podepsána městem byla, takže zpracování projektové dokumentace je odstartováno.

Od podpisu smlouvy má architekt třicet dní na podrobnější zpracování projektu a poté musí být blíže představen veřejnosti. V budoucnu by měla být v prostorách jatek městská galerie Plato Ostrava, které sídlí momentálně o dům dál.

Výherce se s městem neshodl

Vybraný architekt se v soutěži umístil na třetím místě, avšak výherce se neshodl s městem na podobě smlouvy, takže byl vyřazen. Po architektonické soutěži bylo vyhlášeno jednací řízení na které se přihlásila pouze firma, která se soutěže neúčastnila a polský architekt.

Město tak mělo jasno, jak se bude situace dále vyvíjet a neúspěšném vyjednávání s výhercem se tedy rozhodli pro polského architekta. Konieczny je známým architektem světové úrovně, takže má plnou podporu primátora města.

 

Jatka se konečně dočkala

Městská jatka jsou v Ostravě již od roku 1881, kdy od roku 1994 se jich drží neštěstí, jelikož toho roku byly prodány společnosti Bauhaus, která slíbila rekonstrukci. Společnost však slib nesplnila, postavila pouze svůj hobbymarket a jatka chátraly.

Město se snažilo bezvýchodnou situaci řešit a podařilo se mu to až minulý rok v září, kdy vykoupilo areál zpět za více než dvojnásobnou částku. Pozemky byly tehdy prodány společnosti i s jatky za 38 milionů korun, kdežto zpět získalo město celý areál i hobbymarketem za 80 milionů.