Město Bohumín

V Bohumíně skvěle hospodaří, navýšili rozpočet o 90 milionů korun

Bohumínu se mimořádně daří. Za loňský rok se městu podařilo ušetřit přibližně 90 milionů korun. Zdejší zastupitelé proto teď navýšili rozpočet pro letošní rok ze 750 milionů korun na 840 milionů korun. V praxi to znamená, že z plánovaných 160 milionů korun půjde letos do investic ještě o dalších 60 milionů více.

Radnice se tak díky skvělému hospodářskému výsledku pustí i akcí, které zůstaly tzv. pod čarou nebo v šuplíku. Navýšila se i rezerva na případné dokrytí dotačních akcí a na neočekávané výdaje z 15 milionů na 38 milionů.

„Poprvé v historii Bohumína se rozpočet dostal nad 800 milionů korun. Těch důvodů je hned několik. Daří se nám šetřit běžné výdaje u všech odvětví, díky včasným výběrovým řízením šetříme i na investicích a jsme úspěšní v získávání dotací. A neméně důležitým důvodem je i velký výběr daní. Přestože bohumínský rozpočet je každý rok silně proinvestiční, letos nás díky úsporám z loňska čekají opravdu rekordní investice. Pustíme se i do akcí, které jsme měli v zásobníku a začneme pracovat na přípravě dalších projektů,“ řekl bohumínský starosta Petr Vícha.

Do bydlení tak Bohumínští investují o 10 milionů více, a to 80 milionů korun. „Po zateplování paneláků budeme pokračovat v zateplování cihlových domů. V plánu jsou i hromadné opravy výtahů v zateplených věžácích, které odstartovaly vloni. Letos do nich vložíme přes 16 milionů korun oproti plánovaným 11 milionům,“ doplnila vedoucí odboru rozvoje a investic bohumínské radnice Jitka Ptošková.

Naspořené finance se promítnou i v investicích do chodníků, kanalizací, parkovišť a veřejných ploch. Kromě nového kruhového objezdu se městská část Záblatí může díky úsporám těšit na nové parkoviště. To by mělo vyrůst v sídlišti v Tovární ulici, město přijde na 1,5 milionu korun. Do výstavby nových chodníků i cyklostezek v městských částech letos půjde přes 20 milionů korun. O dalších 6 milionů korun více vloží město více do oprav stávajících chodníků – opravovat se budou například úseky v Rafinérském lesíku, u restaurace Špica, na sídlišti Tovární či před Masarykovou základní školou. Zároveň se opraví komunikace ve Vrbici po výstavě nové kanalizace.

Miliony půjdou také do sportu, školství a volnočasových aktivit. Nedaleko Kališova jezera vznikne odstavná plocha pro automobily, dům dětí a mládeže Fontána dostane novou fasádu a opraví se i povrch atletického oválu. Cyklisty čeká nová stezka kolem Vrbického jezera. Nově se do rozpočtu dostala díky úsporám například výstavba workoutového hřiště nebo rozšíření počtu rekuperačních jednotek ve školách.

„Finančně jsme posílili v podstatě všechny oblasti, například péči o zeleň nebo čistotu města. Uspořené prostředky vložíme i do generálních oprav výtahů v Bohumínské městské nemocnici, opravíme třeba i kapličku ve Skřečoni nebo se pustíme do realizace projektu tzv. červené stezky, která nejen Bohumíňáky provede po cihlových památkách. Zastupitelé pak budou muset rozhodnout o tom, zda koupit či nekoupit budovu Sportcentra, které vznikla uprostřed sídliště z bývalé kotelny a v němž by město mohlo vybudovat lezeckou stěnu, po které řada lidí volá,“ dodal Petr Vícha.

Díky přebytkům navýší i finance pro dobrovolné hasiče. Oproti plánovaným 6,5 milionům korun na novou cisternu pro starobohumínskou jednotku dají ještě 2,5 miliony korun na modernizaci hasičské cisterny pro dobrovolníky v Šunychlu.