Na co si dát pozor při koupi městského bytu

Na co si dát pozor při koupi městského bytu 

Možnost odkupu bytu od obce či města je takovou výhrou v loterii. Pokud na to tedy máte peníze. Vzhledem k faktu, že takovou nemovitostí nemůžete ručit, standardní hypotéku vám banky nenabídnou. Řešení leží jinde a pomoct může i schopný realitní makléř

Nesmíte mít dluhy 

Ještě než na vám město nebo družstvo převede vlastnictví bytu, musíte splnit určité podmínky. Nesmíte mít dluhy na nájemném ani na úhradách za služby spojené s užíváním bytu. Pokud vám vyplavou na povrch nějaké resty, co nejrychleji je doplaťte.  

Hlavní podmínkou samozřejmě je, abyste byli nájemcem daného bytu. Cenu nemovitosti určí úředníci pomocí znaleckého posudku v souladu s vyhláškou č. 540/2000 Sb. v platném znění a cenovou mapou stavebních pozemků. V některých případech můžete také získat slevu z kupní ceny až deset procent při zaplacení do 60 dnů od podpisu kupní smlouvy. 

Úvěr bez zástavy 

Pokud nemáte dostatečné úspory, můžete si na vlastní bydlení půjčit. V tomto případě se pro vás skvěle hodí předhypoteční úvěr. Díky němu získáte peníze i na nemovitost, na kterou zatím není možné vložit zástavní právo. Byt vám totiž ještě nepatří a družstvo nebo město jako majitel, nedá souhlas se zástavním právem. Banka vám půjčí, aniž by po vás požadovala jinou zástavu nebo ručitele, a vy splácíte pouze úroky. Jedinou podmínkou je, že se byt musí do jednoho roku převést do vašeho vlastnictví.  

O ceně bytu rozhoduje obec/město 

Obec jako jednotka územní samosprávy stanovuje ceny. Zájemci mohou pouze využít přednostního práva zakoupení, nebo byt za cenu, která jim nevyhovuje, nezakoupit. Obec tedy v zásadě může zvolit ceny jak nižší, pokud tento postup odůvodní, nebo v místě a čase obvyklé, tj. tržní, a je to její svébytné rozhodnutí, které stěží kdo může zpochybnit. 

Nyní přichází na řadu realitní makléř, který vám se sjednáním ceny, která je pro vás nejvíce výhodná pomůže.