Jaké materiály pro kliky existují a jaké jsou jejich vlastnosti?

Jaké materiály pro kliky existují a jaké jsou jejich vlastnosti?  

Uf, vybírat interiérové dveře je někdy fuška. Už víte, co znamená rozetové nebo štítové kování. Už se vyznáte v tom, zda jsou vaše dveře pravé nebo levé. Jaký materiál ale zvolit? Podívejte se na přehled těch nejpoužívanějších.  

Hurá, nové dveřní kování! 

Kliky na dveře, nebo chcete-li dveřní kování, mohou být vyrobeny z celé řady materiálů. Nerezové kliky, mosazné, ale i další materiály mají v interiéru dobré vlastnosti a vydrží po mnoho dekád. Jaký materiál je nejlepší?  

Mosaz vládne světu klik již dlouhou dobu 

Na pomyslný trůn by zřejmě usedla mosazná klika. Jedná se o staletími prověřenou klasiku, která se svého kralování zřejmě jen tak nevzdá. Mosaz je téměř nezničitelná, a to i při použití povrchové úpravy, která se provádí pomocí galvanického pokovení. Mosaznou kliku jen tak něco nezničí.  

Samozřejmě si tuto kliku můžete nechat instalovat na dveře i bez pokovení a užít si přirozený materiál. Postupně bude měnit svou barvu, časem se objeví okouzlující patina. Mosaz je materiál, který zde vydrží po mnoho dekád.  

Vítejte, zde kvalitní nerez 

Nerezový materiál se používá pro poštovní schránky, originální květináče, a samozřejmě pro dřezy a namáhané průmyslové prvky. Nerezová ocel je vysoce pevná a odolná. Je pro ni typická dlouhá životnost.  

Kliky z nerezu jsou z leštěné i broušené oceli, nebo mají titanový povrch, který je matný.  

Že by kousek dřeva? 

Trendy posledních let se opět snaží přivést do hry přírodní materiály. Setkáváme se tak s úchyty na nábytek ze dřeva, ale i s klikami, ve kterých je kromě kovů použito i dřevo nebo kůže. Jedná se o kombinaci, která má vysokou estetickou hodnotu.  

I další materiály se ve světě klik a kování používají. Jedná se například o kombinaci kovu a efektního skla, která se skvěle vyjímá ve stylových interiérech. Na kliky je tak možné aplikovat i drahé kameny nebo zlato.