Narkomani riskují život

Narkomani riskují život

V Moravskoslezském kraji roste počet kolabujících i mrtvých narkomanů, kteří se otrávili pomocí náplasti s fentanylem. Fentanyl je chemické analgetikum, které se podává pacientům, jež mají nesnesitelné bolesti.

Za poslední dva roky se takto zabilo pět lidí, kteří zneužili náplasti s fetanylem. Kriminalisté odhalili v současné době další tři muže, kteří prodávali narkomanům náplasti s obsahem fentanylu.

Obchod se smrtí

Tito muži prodávali náplasti v době od července do září roku 2017 a jeden ze zkazníků po užití zkolaboval. Nejstarší z obviněných je velice vážně nemocný a proto dostával tyto náplasti na lékařský předpis, kdy některé z nich násleně prodával.

Jeden ze závislých potřeboval několikrát lékařskou péči po užití náplasti, proto se případem začala zabývat i policie. Po předávkování fetanylem selhalo oběti dýchání a následovalkolaps, avšak po ošetření odmítl jet do nemocnice.

Fentanyl nahrazuje heroin

Za distribuci těchto fentanylových náplastí hrozí třem obviněným až pětileté vězení, ale narkomanům, kteří zneužívají fentanyl, však hrozí zdravotní komplikace až smrt. V minulosti se již jeden z bruntálských narkomanů předávkoval k smrti.

Dle policejních statistik zemřelo na předávkování fentanylem již více narkomanů. V roce 2016 byl registrován jeden případ, kdy pachatelé nedovolěně vyráběli omamné látky z fentanylu a následovali tři úmrtí.