Chřipková epidemie na Ostravsku

Chřipka zaútočila i v našem regionu

V minulém týdnu doputovala chřipková epidemie i do našeho kraje a počet nemocných s akutními respiračními onemocněními se vyšplhal na 1757 lidí na sto tisíc obyvatel. V porovnání s týdnem předchozím tak vzrostl počet nemocných až o 11 procent.

Největší problémová skupina jsou osoby starší šedesáti let a děti. Děti v předškolním věku jsou na chřipková onemocnění velice náchylná a taktéž děti od 6 do 14 let, kde je nemocnost až 6 tisíc na sto tisíc obyvatel.

Epidemie zabíjí

Závažné případy chřipky nejsou příliš rozsáhlé, ale čtyři případy byly vyhodnoceny jako velice vážné, takže byla nutná hospitalizace v nemocnici. Jeden z pacientů podlehl chřipkové epidemii a zemřel na jednotce intenzivní péče.

Všechny vážné případy se ovšem týkají rizikové skupiny osob starších šedesáti let, jež mají již slabší imunit, a jejich tělo není schopno se bránit. U všech vážných případů se vyskytovala chřipka typu B, která je typická pro celou republiku.

Doporučení hygieniků

Je důležité se vyhýbat kontaktu s nemocnými, neměli bychom se účastnit hromadných akcí a je nutné dbát na zvýšenou hygienu a tedy co nejpečlivěji si mýt ruce teplou vodou a mýdlem. Žádná z ostravských nemocnic zatím nezakázala návštěvy, ale můžeme to očekávat.

Chřipku poznáte podle náhlé únavy, vysokých horeček a bolestí kloubů, což doprovází také suchý a dráždivý kašel. Pokud pacient trpí normální virózou, tak nemá tak vysoké teploty, kašel je mírný a bolesti hlavy jsou mnohem menší než při chřipce.