Tramvajové koleje

Tramvajové koleje už nebudou vydávat rámus

Pokud žijete ve velkém městě, většinou i vám dělají starosti neustále hlučné tramvaje, díky kterým se nedá spát – pokud tedy máte okno otevřené do ulice. Jedná se opravdu o problém nejen Prahy, kde je tramvají naprosto požehnaně, ale také je to problém například Brna, ale taky i Ostravy. Ovšem Ostrava se neustále snaží o to, aby se ve městě žilo krásně, a tak se rozhodla zamezit i hluku tramvají.

Statutární město Ostrava se tak dostala do spolupráce s Dopravním podnikem Ostrava. Když děti měli letní prázdniny, oni se snažili přijít na nějaké řešení, které by jim pomohlo zbavit tramvajové koleje hluku. Kupodivu se jim to podařilo a vymysleli pilotní projekt, který v sobě nese tiché a zelené tramvajové tratě, hlavně na frýdlantských mostech.

Jak z hlučných tramvají udělají tiché?

Vše je v kolejích – do kolejí budou aplikovány unikátní české technologie, které mají utlumit zvuk a vibrace. Je to poměrně nová technologie, kterou se Ostrava rozhodla vyzkoušet. Jedná se o takzvaný absorbér hluku, který je navíc osázený živým nebo umělým trávníkem, a tak se dokonce město ještě trochu zvelebí.

Tuto technologii už v příštích dnech pověření lidé aplikují. Doufejme, že se tedy opravdu zamezí nejen hluku, ale také vibracím. Aplikovat se bude na frýdlantském mostě proto, že se jedná o nejvytíženější trať tramvaje.

Z čeho je technologie vyrobena?

Je zvláštní, že i díky této technologii bude Ostrava naprosto ekologická. Tato technologie je totiž vyráběna z recyklovaných materiálů z automobilového průmyslu. Jedná se hlavně o recyklované pryže pneumatik nebo také o technické textilie z aut. Naplno tak využívají nezpracovaný technologický a průmyslový syntetický odpad.

Základem je však i slovenský základní syntetický materiál STERED, díky kterému jsou koleje opatřeny nějakou vegetací. Ať už to bude umělá nebo živá vegetace, všechno umožní odpařování vody v městském prostoru.