Vybíráme ideálního obvodního lékaře
Věděli jste, že v České republice dnes ordinuje několik tisíc obvodních lékařů? Nemůžeme se divit tomu, že lidé dnes nevědí, kterého si vybrat. Nechtějí se registrovat v ordinaci praktického lékaře, která bývá neustále přeplněná pacienty, z nichž řada jsou jen velcí hypochondři. Nechtějí se však ani registrovat k lékaři, který není dostatečně dobrý. Většinou se volí ten praktický lékař, který je v blízkosti bydliště. Čili praktického lékaře ve Frýdku-Místku volí ti, kteří bydlí ve Frýdku či okolí, praktického lékaře v Ostravě volí obyvatelé Ostravy. Výběr obvodního lékaře by se však měl odrážet ještě od jiných kritérií.
Co dalšího hraje roli při výběru obvodního lékaře
Kromě toho, že by měl být obvodní lékař v blízkosti bydliště, hraje roli i fakt, jestli má smlouvu s vaší pojišťovnou. Ne každý lékař má automaticky smlouvu se všemi pojišťovnami, které v Česku fungují, proto se o tomto informujte. Jestliže by se stalo, že by lékař neměl smlouvu s pojišťovnou, u které jste registrovaní, veškeré poskytnuté služby byste hradili ze svého.
Je vhodné si najít i takového praktického lékaře, který alespoň jednou do týdne chodí k pacientům, kteří se ze zdravotních důvodů k němu nemohou dostavit osobně. Tato služba se vám může v budoucnu hodit, pamatujte na to.
Jaký by měl obvodní lékař být?
Nabízí se také otázka, jaký by měl obvodní lékař být. Zejména by měl znát vaši rodinnou a pracovní situaci čili měl by vědět, jakou vykonáváte profesi. Také by se o vás měl zajímat komplexně, neměl by to být takzvaně doktor “na baterky”. A samozřejmě by mu neměla chybět všestrannost – ideální bude, když bude mít přehled i o současných léčebných metodách a nejen o těch, o kterých se učil na škole.
Obvodní lékař by měl vycházet taky vstříc, tedy alespoň časově, pokud předložíte důvody, kvůli kterým nemůžete přijít tehdy a tehdy. Měl by mít také alespoň jednou či dvakrát týdně odpolední směnu – ne vždy stihnete dopoledne k lékaři zavítat z důvodu pracovní vytíženosti.