T-film vyhlášení

Kdo si odnesl cenu Grand Prix za nejlepší film z filmového festivalu T-film?

Ceny šestého ročníku mezinárodního filmového festivalu T-film 2018 byly rozdány. Cenu Grand Prix za nejlepší film – sošku anděla s křišťálovým srdcem – si odnesl z multifunkční auly Gong fotograf a režisér Jan Svatoš za snímek Archa světel a stínů.

Samotnému uvedení vítězného snímku předcházelo téměř deset let příprav, rešerší a pátrání ve filmových archivech, včetně knihovny Kongresu ve Washingtonu. Film vůbec poprvé prezentuje unikátní archivní záběry z Afriky pořízené ve 20. až 30. letech minulého století a odkrývá zcela zapomenutý příběh filmových průkopníků, manželů Martina a Osy Johnsonových. „Ceny si velmi vážím, už proto, že je jubilejní desátá. A je skvělé, že i když odkaz Martina a Osy nebyl v minulosti doceněn, uznání se jim dostává aspoň nyní, a to právě našim prostřednictvím. Myslím, že cena patří především jim,“ sdělil režisér Jan Svatoš.

Cenu poroty získal snímek Kennetha Billera Génius Picasso (USA) s Antoniem Banderasem v hlavní roli, který odhaluje dramatický život nejkontroverznějšího umělce 20. století. Ocenění převzala za National Geographic, který film produkoval, Lada Dobrkovská, která na festivalu vystoupila s tématem Proč National Geographic popularize vědu. Představila projety, které se zabývají problematikou odpadů, ochrany oceánů, tání ledovců, záchrany ohrožených živočišných druhů i klimatických změn. „Životní prostředí se týká nás všech a je jen na nás, jak se k němu budeme chovat a co předáme dalším generacím, “ shrnula Lada Dobrkovská.

Ocenění Persea obdržel cyklus Dějiny neposlušnosti (ČR) Ivo Bystřičana, cenu v kategorii Zelená planeta získal Uwe Müller za film Wildes Deutschland – Das Erzgebirge (Německo). V kategorii Člověk a společnost zvítězil snímek Bibiany Beňové Jak se dotknout nebe (ČR), jediný animovaný film The Earth at my hands (Argentina) vybojoval cenu v kategorii Inspirace. Čestná uznání patří snímkům Bufo Alvarius – The Underground Secret (ČR) Filipa Záruby, Road to Canarias Víta Kanyzy (ČR) a White Wolves – Ghosts of the Arctic (Německo), jehož autorem je Oliver Goetzl.

Odborná porota letos vybírala celkem z 53 filmů tvůrců z celého světa (kromě ČR např. USA, Belgie, Španělsko, Francie, Norsko, Turecko, Německo, Srbsko).

Komponovaný program pro základní a střední školy i veřejnost nabídl nejen soutěžní snímky, ale i workshopy, soutěže a besedy se zajímavými hosty. Psychiatr Jan Cimický hovořil o tajemstvích lidské duše, Arnošt Vašíček představil tajemné nálezy, paranormální úkazy, utajené skutečnosti, historické otazníky i přísně tajné konspirace. Cestovatel a tvůrce dokumentárních filmů Petr Zajac připravil pro posluchače zajímavé téma ceremonií s posvátnými rostlinami v ekvádorském pralese.

„Se žáky základních škol jsme se pokusili společně rozluštit hádanku, zda se v odlehlých místech tropických pralesů mohou skrývat potomci dinosaurů. Studentům středních škol a dalším návštěvníkům jsem pak představil neuvěřitelné objevy, jako Ostrov čarodějů v Chile, utajené komory Velké pyramidy nebo tajemné město opičího boha, ukryté v honduraské džungli,“ říká záhadolog, scénárista a spisovatel Arnošt Vašíček.

Letošním tématem T-filmu, který přilákal do multifunkční auly Gong v oblasti Dolní Vítkovice přes dva tisíce diváků, byly záhady, které lidstvo řeší od pradávna. Ty, které vysvětlila věda, i ty, které nemají jasné řešení ani po staletích.

V loňském roce si návštěvníci festivalu T-film Ostrava 2017 mohli vybrat ze 49 soutěžních filmů tvůrců ze šestnácti zemí světa i aktivit ze zajímavého doprovodného programu. Hlavní festivalovou cenu Grand Prix obdržel filmový dokument o nejstarší generaci tatranských nosičů režiséra Pavola Barabáše Sloboda pod nákladom, který získal řadu dalších ocenění na světových festivalech.

T-film vyhlášení

T-film vyhlášení