Přestavba panelového domu Opava

Přestavba paneláku v Opavě je odložena

Na Horním náměstí v Opavě se chystala přestavba paneláku, který stojí na severní straně náměstí, avšak zastupitelé záměr odložili kvůli protestům. Zastupitelé by chtěli změnit opavskou tvář, ale vzhledem k situaci musí plán ještě odložit.

V plánu bylo začít přestavovat již do dvou let, kdy zchátralý panelový dům chtělo vedení nahradit moderním bytovým domem. Nový dům by se posunul a vzniklo by tedy nové prostranství, jež by oživilo celé náměstí.

Rekonstrukci chceme, ale ne takto

Kvůli rekonstrukce by se museli vystěhovat všichni nájemníci z padesáti bytů, kteří v paneláku momentálně bydlí. Lidé proti takové přestavbě bojují v podobě petice, kde nasbírali přes šest set tisíc podpisů.

V současné době stojí za lidmi nový občanský zákoník, kde je uvedeno, že nájemník musí s rekonstrukcí souhlasit, pokud má nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Lidé opakovaně vyzývají zastupitele, aby rozhodli jinak, takže ti museli plán odložit.

Nevyřešitelný problém se řešit musí

Co se týče urbanismu a dlouhodobého hlediska, tak je nutné problém s panelovým domem řešit co nejdříve, takže je cílem jednat s nájemníky co nejšetrněji a domluvit se na kompromisu. Město se snažilo vykompenzovat ztrátu bytu penězi či nového bydlení pro starší občany.

Problémem města je také Slezanka, která je trnem v patě města také nějakou tu dobu, takže někteří navrhují vyřešit nejdříve tuto budovu a poté následně řešit problém s panelovým domem. V současné době není jasné, jak se bude situace dále vyvíjet.