kotlíkové dotace

Je stále zájem o kotlíkové dotace?

Zima nám klepe na dveře. Neustále se ochlazuje, neustále padá mlha, neustále nám prší a fouká. Zkrátka zima se nám opravdu blíží, sice po krůčcích, ale brzy tu bude. Je třeba se na zimu pořádně připravit. Už jistě všichni topíme, proto se už nyní nevyplatí změnit si dodavatele elektřiny a plynu (to bylo nejlepší udělat začátkem září, kdy se ještě netopilo tak hojně a usilovně), ale stále ještě můžete zažádat o kotlíkové dotace, o které je neustále velký zájem.

Kotlíkové dotace jsou něco, čím si Ostrava přetáhla i své nepřátele k sobě. Jedná se o skvělý krok, který umožnil i těm, kteří nemají na nový kotel peníze, aby si ho mohli koupit. Člověk by řekl, že v aktuálním období, kdy už plnohodnotně topíme, o kotlíkové dotace nebude zájem, ale kupodivu je opak pravdou. Kotlíkové dotace se stále radují z neustále stoupajícího zájmu.

Žádosti neustále přibývají

Kotlíkové dotace zažívají svou druhou vlnu. Žádosti neustále přibývají, neustále se lidi chtějí dočkat příspěvku na tento způsob topení. Zájem roste asi z toho důvodu, že pokud se nestihne vyměnit kotel zdarma nyní, tak se bude muset kotel vyměnit za pět let a bude ho muset hradit v plné výši a hlavně ze své vlastní kapsy. Od roku 2022 totiž začne platit zákon, který říká, že musí mít každá rodina ekologický kotel. Staré kotle budou bohužel zakázány, a pokud budete mít kotel starý, budou vám bohužel naskakovat vysoké poplatky.

Jak nyní probíhá druhý vlna kotlíkových dotací?

Aktuální druhá vlna kotlíkových dotací od státu, města a taky kraje je vyplácena zpětně po tom, co si namontujete kotel. Pokud však patříte k těm, kteří nemají na nový kotel finance, město Ostrava vám poskytne takzvanou bezúročnou půjčku, abyste kotel mohli uhradit ze svého. Až obdržíte částku zpátky, vrátíte ji městu Ostrava – dluh bude tedy ihned smazán.

Do kdy je možné podávat žádosti?

Pokud taky toužíte po novém kotli, pak byste měli podávat žádosti do prosince příštího roku – nebo do vyčerpání alokovaných financí. Město k bezúročné půjčce navíc bude přispívat žadatelům až 10 tisíc korun.