Chyby, kterých se řidiči dopouštějí při řízení

Chyby, kterých se řidiči dopouštějí při řízení

Někteří řidiči využívají svůj vůz opravdu nešetrně a vědí to, jiní se chyb dopouští nevědomky. Všechny tyto chyby ale mohou mít za následek rychlejší opotřebování vozu, snížení bezpečnosti a také větší riziko toho, že se stane dopravní nehoda. Jakých chyb se dopouštíte za volantem vy?

Příliš prudká jízda

Prudké rozjezdy, „řezání“ zatáček, neopatrná jízda přes výmoly a výtluky: to vše se může projevit větším opotřebování některých částí vozidla. V první řadě to jsou rychleji sjeté pneumatiky, ale také tlumiče do auta (jak tlumiče BMW, tak Audi i Volkswagen). Ty jsou důležité nejen pro pohlcování nárazů vašeho vozu, ale také pro zajištění bezpečnosti vozu. Přímo se totiž podílí na brzdění, takže když jsou opotřebované (což se děje rychleji v důsledku neopatrné jízdy), prodlužuje se brzdná dráha vozu a také jeho ovladatelnost, zejména v zatáčkách.

Držení volantu

Existují lidé, kteří si myslí, že mají řízení natolik zvládnuté, že nemusí poslouchat rady, které jsme slýchali v autoškole. Volant drží jednou rukou, zatímco tou druhou se opírají o zrcátko. Volant bychom ale měli vždy držet rukama oběma, ideálně v pozici tři čtvrtě na dvě, protože nám to umožňuje rychlejší reakci v případě nutnosti. Dalším poměrně obvyklou chybou v řízení je „ručkování“ při zatáčení. I to snižuje kontrolu nad volantem a v případě nutnosti potřeby rychlého zatočení se může stát osudným.

Technická kontrola vozidla

Nestaráte se o to, kolik máte ve voze oleje, nechodíte na pravidelné servisní prohlídky. To může mít za následek nejenom následné drahé opravy vašeho vozu, protože namísto výměny jedné součásti budete již muset vyměnit mnohem více součástí. Vždy nestačí jen vyměnit filtry, olej a brzdy. Je třeba kontrolovat i vzduchové pérování, čepy a řadu dalších. Mnohem důležitějším důsledkem této nedbalosti je ale snížení bezpečnosti při provozu vašeho vozu. Může se to projevit horší ovladatelností vašeho vozu, což je nebezpečné nejen pro vás, ale také pro ostatní účastníky silničního provozu.