Franšízy

Franšízy v Česku aneb nešlápněte vedle

Pro spoustu lidí je franchising neznámý pojem. Pokud už něco málo tuší, je to pro ně spíš podnikatelská příležitost s mnoha riziky. Jste-li rozhodnutí, neváhejte. Na českém trhu je totiž celá řada zajímavých nabídek, kam investovat, jak dát o sobě vědět a probudit v sobě odvahu.

Sázka na jistotu

Oblasti, do kterých se lidé zapojují nejčastěji, nejsou velkým překvapením. Jde o restaurace a prodej a distribuci potravin, vzdělávání a finanční a realitní služby. Jedna podnikatelská příležitost za druhou. Jde o stabilní projekty s velkou podporou a klientskou základnou. Pomalu je dohání maloobchod s rozličným zbožím, ale prozatím pro první tři příčky není skutečnou konkurencí. To bude zřejmě ještě pár let trvat.

Ze seznamu TOP 3

Podniků, které se aktivně zapojují do franchisingu, je nespočet, je třeba ale prozkoumat finanční podmínky, pravidla provozu, možnosti pokut při chybách nebo nedodržení stanov, výpovědi a prodloužení smluv. Majitel licence může do konečně podoby dohody hodně zasahovat, a tak neexistuje jednotná forma, která by jasně určovala, co lze sjednat a co už je za hranou. Nastavení se liší a to, co vypadá navenek pohodově, může být uvnitř shnilé a prolezlé nekalými praktikami. Nerozhodujte se tedy jen na základě známého jména a věhlasné značky, ale celkového konceptu a společné filozofie.

Extéria Market

Služby jsou oblíbeným oborem v rámci franšízového podnikání. Smysl má Extéria Market, přední poskytovatel poradenství v oblasti BOZP a PO. Více na: https://www.exteriamarket.cz/

Parky’s

Franšíza není jen hot dogu. Jde o skutečnou alchymii, kdy se propojují uzeniny z Kostelce s minimálním podílem 95 % masa a oproti americkým houskám méně sladké bulky z Pename. Kombinace, která funguje. Záleží na vás, kde byste chtěli Parky’s provozovat. Za koutek v obchodním centru zaplatíte pochopitelně méně než za skutečnou restauraci, základní cena se ale odráží od pouhých třiceti tisíc korun. A na nedostatek zákazníků si tenhle svérázný projekt Čechům na míru stěžovat nemůže.

MaxDrive

Padesát metrů od domu elektrická přípojka a profesionální čistička aut přijede za vámi. Mají vlastní zdroj vody a zajistí i odvod odpadu. A jako bonus vyčistí interiér pomocí páry. Špína se na auta lepí stejně rychle jako hmyz na mucholapku, a tak je téměř jisté, že bez práce nezůstanete. Počáteční investice je sice vyšší a dosahuje desetinásobku vstupních poplatků pro Parky’s, ale peníze se rychle vrátí.