Stavba obchvatu ve Frýdku-Místku

Stavba obchvatu ve Frýdku-Místku má své nepřátele

Město Frýdek-Místek se už dlouhodobě potýká s problémem složité dopravní situace. Neustále se potýká s řadou nepříjemných kamionů, které ruší jinak spokojené obyvatele tohoto krásného města. Už nějakou dobu se tedy rozhoduje k zásadnímu činu – je tomu už dvacet let, co připravuje plány na stavbu nového obchvatu, který by měl zásadně pomoct běžně přetíženému frekventovanému průtahu města.

Ministerstvo dopravy se tak po dlouholetých plánech rozhodlo v srpnu tohoto roku vydat povolení ke stavbě tohoto obchvatu, který by měl být dlouhý zhruba 2,3 kilometry. Zatím je pro tuto stavbu potřebná jedna miliarda korun, ale počítá se raději se čtyřmi miliardami, které by se do stavby obchvatu měly investovat. Pokud se začne ještě letos, obchvat by mohl být dokončen už do tří let, tedy někdy v průběhu roku 2020.

Bohužel však začátek stavby není zrovna nejlepší – do všeho se najednou vložily Děti Země.

Kdo jsou Děti Země?

Děti Země jsou ekologická organizace, která najednou z ničeho nic nesouhlasí s připravovanou stavbou. O této stavbě se mluví bezmála dvacet let a po celou dobu tato organizace mlčela. Když však jde najednou do tuhého, vše je připraveno a zhotoveno, najednou přijdou s podáním rozkladu proti povolení stavby tohoto obchvatu ve Frýdku-Místku.

Co se jim nelíbí?

Děti Země jsou nespokojeny hlavně s podmínkami, jež jsou spojené se třemi závaznými stanovisky. Přichází také na řadu rozporů, které se pojí s vydáním povolení.

Žádají o změnu podmínek ze strany hygieniků a také si žádají o to, aby došlo k novému standardnímu procesu, při kterém se budou hodnotit vlivy ochrany na životní prostředí. Podle nich totiž k tomuto povolení nedošlo tak, jak by správně mělo, a myslí si, že životní prostředí bude obchvatem řádně poškozeno. Pokud se však toto nevyřeší, stavbaři nebudou moct začít stavět, tudíž by se stavba obchvatu ve Frýdku-Místku mohla řádně protáhnout, pokud z ní nakonec tedy nesejde.