Velká zahrada pro celou rodinu. Jak ji založit?

Velká zahrada pro celou rodinu. Jak ji založit?

Položena poslední střešní taška, vymalována poslední zeď. Nový domov je připraven, vše je dokonalé. Až na nenápadnou měsíční krajinu kolem. Zahrada vašeho nového domova, rozrytá těžkými stavebními stroji a shonem dělníků, stále leží ladem. Je čas s tím něco udělat! Jak ale postupovat při plánování zahrady? Dnes vám poskytneme malého průvodce na této cestě.

Nejdůležitější otázkou je, co potřebujete? Vytváříte zahradu pro rekreaci? Jako hřiště pro děti? Jako kuchyňskou zahradu pro domácí ovoce a bylinky? Jakmile se na tom shodnete, můžete začít plánovat detaily. Jezírko, bazén, květinové záhony, ovocné záhony, ovocné stromy, hřiště pro děti, vše by již mělo být načrtnuto.

Svěřte zahradu do rukou odborníků

Stavitelé domů často přehlížejí náklady na venkovní vybavení a i malé nákupy, které zabírají jen malou plochu, se mohou vyšplhat na tisíce eur. Rada zahradního profesionála má v každém případě cenu zlata. Ten nejprve zjistí kvalitu vaší půdy a v lepším případě navrhne nejvhodnější rostliny či zahradní nábytek nebo vám poradí s jejich přípravou. S těmito znalostmi můžete začít plánovat své nadcházející nákupy. Rostliny, stromy, obrubníky, dlažební kostky, štěrk, jezírko, bazén, hliníkové pergoly, dětské hřiště atd. 

Náklady mohou rychle dosáhnout závratných výšek, ale nenechte se tím odradit. Společně s odborníkem na zahradní architekturu můžete vypracovat dlouhodobý plán s nákladově efektivními dočasnými řešeními. Nákup a provedení nejdůležitějších a nejnákladnějších prací prostřednictvím vašeho odborníka vám může dokonce ušetřit peníze. Jeho zkušenosti vám ušetří čas, zabrání drahým chybám, materiál lze objednat ve velkém a podobně. 

Sestavte si plán

Měli byste také vzít v úvahu stávající rostliny a topografii na vašem pozemku, stejně jako polohu slunce. Stávající stromy jsou vynikajícím zdrojem stínu, ale záhon, který je celý den ve stínu, může být skutečnou tragédií. Nakonec byste měli mít před sebou dlouhodobý plán, který lze realizovat v následujících letech a podle vašeho rozpočtu.