Ženy snášejí zimu hůř

Ženy snášejí zimu hůř

Zimní splín zaútočí na ženy snadněji než na mužské pohlaví, jelikož ženy jsou dle odborníků náchylnější k zimní splínům. Změny počasí, kratší dny a chladnější počasí, to vše působí na psychiku a způsobuje afektivní poruchu.

Tato porucha se projevuje jako špatná nálada, podrážděnost a člověk je velice unavený. Nové studie potvrdily, že ženy se s těmito změnami počasí těžce vyrovnávají a trpí tak touto poruchou více než muži.

Analýza depresních stavů

Skotská univerzita v Glasgow provedla testy, kde bylo pod dohledem více než 150 tisíc dospělých osob středního věku. Odborníci zjistili u žen i mužů sklony k depresím, změnám nálad, únavě a celkovému napětí, kdy zkoumali vztah mezi symptomy, délkou dne i teplotou.

Díky tomuto zkoumání se zjistilo, že ženská nálada je ovlivňována mnohem snáze, než mužská. Sezónní změny v průběhu celého roku mají velký vliv na lidskou psychiku a nejvíce jí ovlivňuje právě zimní období, které má obzvlášť vliv na depresi.

Zima je krutá

Naši náladu ovlivňují především kratší dny v kombinaci s nízkou teplotou, kdy tyto podmínky naprosto ničí naši dobrou náladu. Sezónní porucha nálady se nazývá SAD podle anglického názvu a právě tyto zimní dny nám jí vyvolávají.

Symptomy se pomalu začínají vkrádat už na podzim, kdy postižení mají pocit letargie, špatnou náladu, která se stává dlouhodobou záležitostí, a ztrácejí zájem o běžné aktivity. Podrážděná nálada, zoufalství, které jsou těmito stavy vyvolané, mohou vést až k pocitům bezcennosti.